Winieta Kroniki Powrót do strony głównej OPZZ Powrót do strony Kroniki Związkowej OPZZ

Prezydium OPZZ o bibliotekach i wydawnictwach

7 listopada br. w Warszawie obradowało Prezydium OPZZ (patrz "Kronika związkowa" nr 77/2000). Prezydium przyjęło m.in poniższe stanowisko.

STANOWISKO PREZYDIUM OPZZ WOBEC PROBLEMÓW ŚRODOWISK ZAWODOWYCH UCZESTNICZĄCYCH W PROCESIE OPRACOWYWANIA I WYDAWANIA, PRODUKCJI ORAZ DYSTRYBUCJI I UPOWSZECHNIANIA KSIĄŻEK

Prezydium OPZZ po wysłuchaniu informacji o problemach zawodowych i pracowniczych przedstawionych przez przedstawicieli ogólnokrajowych organizacji związkowych działających w środowiskach papierników, poligrafów i wydawców książek lub uczestniczących w ich dystrybucji i upowszechnianiu oraz przeprowadzeniu na ten temat dyskusji stwierdza, że w ostatnich latach mamy do czynienia z coraz trudniejszym dostępem do książek przez obywateli naszego kraju. Szczególnie niepokoi ucieczka organów i instytucji rządowych i państwowych od odpowiedzialności za rozwiązywanie tego problemu oraz problemów zawodowych i pracowniczych wymienionych wyżej środowisk, spychanie tej odpowiedzialności na barki samorządów lokalnych. Państwo w praktyce wycofało się z mecenatu nad kulturą, w tym książką. Następuje szybki proces likwidacji wielu instytucji i placówek związanych z kulturą masową, w tym bibliotek. Z upływem czasu książka staje się dobrem dostępnym coraz mniejszej liczbie Polaków.
            Prezydium OPZZ uważa, że zjawiska i tendencje przedstawione wyżej muszą zostać pilnie zahamowane. Dlatego zwraca się do rządu o szybkie opracowanie raportu o stanie polskiej kultury oraz sytuacji placówek upowszechniania kultury, w tym bibliotek. 
            Prezydium OPZZ zwraca się z apelem do organów samorządu lokalnego o większe zainteresowanie problemami upowszechniania kultury, a w tym dostępnością do książek i innych wydawnictw oraz sytuacją materialną placówek i socjalną pracowników związanych z tą sferą działalności. Apeluje o bardziej aktywne uczestnictwo w rozwiązywaniu tych problemów. 
            Prezydium OPZZ w pełni popiera wszystkie działania i propozycje ogólnopolskich organizacji związkowych, których celem jest obniżenie cen książek i podręczników, zapewnienie wydawania książek wartościowych i zaopatrywania w nie bibliotek oraz tworzenie możliwości powszechnego dostępu do książek dla wszystkich Polaków.
            Prezydium OPZZ również w pełni popiera ocenę, że w tych sprawach działania państwa nie są skoordynowane z wysiłkami samorządów. Brak jest jednoznacznej polityki państwa w sprawach produkcji książek, prasy i ich czytelnictwa oraz spójnego systemu celowego wydatkowania środków na wymienione wyżej cele z budżetu państwa.
            Prezydium OPZZ zwraca się w związku z tym do rządu RP o pilne opracowanie i po uzyskaniu akceptacji partnerów społecznych wprowadzenie w życie systemu celowych dotacji, subwencji i innych instrumentów ekonomicznych i prawnych, które zapewnią państwu wpływ na politykę wydawniczą oraz zapewnią możliwość rozwoju bibliotek i czytelnictwa; wyrównają szanse ludzi ubogich oraz młodzieży i studentów w dostępie do książek; stworzą warunki do produkcji książek tańszych, w dużych nakładach i ogólnodostępnych.
            System ten powinien zapewniać między innymi:
-         
utrzymanie w roku 2001 i w latach następnych "zerowej" stawki VAT na prasę i książki oraz obowiązujących obecnie zniżek podatkowych i ulg celnych na materiały poligraficzne i inne związane z produkcją książek,
-         
dotowanie niskonakładowych wydawnictw dzieł i książek szczególnie wartościowych, które znajdować się powinny w ustalanych na początku każdego roku wykazach opracowywanych przez ekspertów i zatwierdzanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
-         
ustalenie minimalnych standardów dla bibliotek oraz zapewnienie im przez samorządy środków na działalność w ilości proporcjonalnej do liczby mieszkańców na terenie objętym oddziaływaniem bibliotek,
-         
rozszerzenia możliwości otrzymania stypendiów przez uczniów i studentów, których nie stać na sfinansowanie zakupu podręczników szkolnych i akademickich, szczególnie na terenach o dużym bezrobociu i na wsi,
-         
realizowanie polityki wydawniczej państwa głównie za pośrednictwem wydawnictw państwowych i innych, w których zapewnione jest posiadanie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego akcji.
           
Prezydium OPZZ zwraca się do Klubu Parlamentarnego SLD, a szczególnie Zespołu Posłów i Senatorów Związkowych o zainicjowanie dyskusji w Sejmie RP na temat jednoznacznego określenia na czym powinien polegać mecenat państwa w obszarze kultury, a zwłaszcza w zapewnieniu powszechnego dostępu do podręczników, książek i zawartej w nich wiedzy bez względu na miejsce zamieszkania i stan materialny obywateli.
            Prezydium OPZZ uważa również za niezbędne podjęcie przez posłów inicjatyw legislacyjnych dotyczących nowelizacji ustawy o bibliotekach z 1997 roku w sprawach:
-         
określenia zakresu ingerencji państwa w sferę bibliotekarstwa publicznego (podobnie jak w Niemczech, Danii i Szwecji),
-         
dopuszczalności łączenia bibliotek (jako instytucji kultury) wyłącznie z innymi bibliotekami,
            Zdaniem Prezydium OPZZ niezbędna jest również inicjatywa ustawowego zobowiązania (wzorem krajów zachodnich) związków pracodawców do negocjowania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy z reprezentatywnymi dla środowisk zawodowych związkami zawodowymi. Powinno to dotyczyć również obowiązkowego zrzeszania w związki pracodawców dominujących w branżach zakładów pracy.
            Prezydium OPZZ w pełni solidaryzuje się z dotychczasowymi działaniami Federacji Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki, z ich walką o utrzymanie bibliotek jako samodzielnych instytucji kultury oraz zapewnienie pracownikom tych placówek godziwego wynagrodzenia, warunków pracy i socjalnych. Nadal niepokoją nas jednak problemy organizacyjne bibliotek: brak środków na ich utrzymanie i rozwój, w tym tworzenie nowych technik informacyjnych; zakupy zbiorów; na podwyżki wynagrodzeń dla ich pracowników. Konieczna jest również edukacja samorządów w sprawach kultury i bibliotek. Uważamy, że brak skoordynowanych działań na rzecz ratowania bibliotek publicznych, szczególnie w małych miejscowościach jest równoznaczny z ich likwidacją. Prezydium OPZZ zwraca się w związku z tym do rządu RP o pilne opracowanie raportu o stanie bibliotek publicznych w kraju oraz o realizacji ustawy o bibliotekach. Za niezbędne uważamy, aby w raporcie tym znalazły się propozycje przedsięwzięć jakie powinny być podjęte dla zahamowania regresu w tym obszarze.
           
Prezydium OPZZ podziela opinię ogólnokrajowych organizacji związkowych, że środowiska pracowników wydawnictw, drukarni i placówek związanych z upowszechnianiem książki dotknięte zostały bezrobociem w stopniu więcej niż średnim. Dlatego głównie rząd RP powinien podjąć jak najszybciej zdecydowane działania zmierzające do zapobiegania wzrastającemu bezrobociu. Kolejny raz Prezydium OPZZ zwraca się do rządu RP o rozpoczęcie konstruktywnych rozmów i negocjacji "Paktu dla pracy", a następnie jego podpisanie i wprowadzenie w życie.


Prezydium OPZZ

 

WSPÓŁDZIAŁANIE OPZZ-SLD 

“Rada Miejska SLD i Rada Powiatowa OPZZ zobowiązują się, że będą współdziałać na rzecz rozwoju Miasta Poznania i jego mieszkańców” – czytamy w “Porozumieniu o współpracy”, które 7 listopada br. podpisali w Poznaniu Zygmunt Tomkowiak, przewodniczący Rady Powiatowej OPZZ i Alina Bitner, przewodnicząca Rady Miejskiej SLD.
            Jest to pierwsza umowa pomiędzy SLD i OPZZ zawarta w Wielkopolsce. - Nasze porozumienie potwierdza dotychczasowe współdziałanie SLD i OPZZ w Poznaniu - podkreślił Zygmunt Tomkowiak. - Cykliczne spotkania z radnymi SLD są okazją dla nas do zapoznania się z informacjami o pracach Rady Miejskiej. My natomiast możemy przekazać samorządowcom informacje o problemach pracowniczych, które radni próbują rozwiązywać na forum samorządu. - Nową formą współpracy będzie Miejska Rada Polityczno-Programowa, która zostanie powołana w najbliższym czasie - powiedziała Alina Bitner.
            Sygnatariusze porozumienia zobowiązują się m.in. do ścisłej współpracy w czasie kampanii wyborczych prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych oraz “corocznego organizowania obchodów Święta Pracy – 1 Maja w Poznaniu”.

(mg) 

 

WSPÓŁDZIAŁANIE OPZZ-UP 

7 listopada br. w Zabrzu zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Radą Powiatową Unii Pracy a należącym do OPZZ Zabrzańskim Związkiem Zawodowym Ludzi Pracy. W zawartym porozumieniu UP i ZZZLP podkreślają znaczenie już istniejących kontaktów oraz, że dotychczasowe poczynania na płaszczyźnie lokalnej tworzą podstawę do dalszej współpracy, która zakłada m.in. wymianę doświadczeń we współpracy z władzami i instytucjami z terenu miasta Zabrza, wspólne występowanie do władz w sprawach istotnych dla mieszkańców Zabrza, utworzenie w najbliższych wyborach samorządowych koalicji opartej na wspólnym programie i przystąpienie do prac nad przygotowaniem wspólnej deklaracji programowej i zasad po wyborach samorządowych.

(ig)

 

Wit Majewski uwolniony od zarzutu "kłamstwa lustracyjnego" 

            Członek Zespołu Posłów i Senatorów Związkowych w Klubie Parlamentarnym SLD, były wiceprzewodniczący OPZZ, Wit Majewski złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne - orzekł 7 listopada br. Sąd Lustracyjny. Uwalniając go od zarzutu "kłamstwa lustracyjnego", sąd uznał, że nie może "zweryfikować materiałów" SB obciążających Majewskiego. W ustnym uzasadnieniu sąd podkreślił, że "wszelkie okoliczności obciążające lustrowanego pochodzą z jednego źródła". "Sąd nie może dać ślepo wiary materiałom SB i odstąpić od ich weryfikacji" - powiedział sędzia Andrzej Wójcik. Dodał, że w aktach nie ma dokumentu "pochodzącego od osoby lustrowanej". Chodzi na przykład o pokwitowanie odbioru pieniędzy. Sąd ujawnił, że od listopada 1979 r. do grudnia 1982 r. Majewski spotykał się z oficerem SB, który przeprowadzał z nim tzw. "rozmowy sondażowe". "Zachowało się kilkadziesiąt raportów z tych rozmów, w których zapisane są data, miejsce i to, o czym rozmawiano" - powiedział sędzia. O czym rozmawiano, sąd nie ujawnił, zdradził jedynie, że raporty z lat 1981-1982 "w dwóch-trzech przypadkach" SB oceniło jako bezwartościowe. W czasie procesu zeznawał funkcjonariusz, który pisał raporty. "Trzeba powiedzieć, że jego zeznania były niekonsekwentne" - mówił Wójcik. Sąd przypomniał o zasadzie domniemania niewinności. "Tę zasadę stosuje się do osoby lustrowanej" - powiedział.

(PAP)


Kronika związkowa - wydaje Biuro Prasowe OPZZ
W internecie: http: //www.opzz.org.pl/end/kronika/kronika.html
tel./fax: (0-22) 826-43-56, tel. (0-22) 826-02-31 wew. 368.
Redaktor: Grzegorz Ilka, Korekta: Dariusz Gąska



Dolny pasek nawigacyjny Skok do strony głównej OPZZ Skok do opisu struktury organizacyjnej OPZZ Skok do strony głównej Kroniki Związkowej OPZZ Statut, program itp. Kontakty